Aktualności

Przodkowianie

19.08.2022

W dniu 19 sierpnia 2022 roku w ramach projektu "Pokonujemy bariery przez muzykę i ruch" dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uczestniczyliśmy w koncercie Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Przodkowianie & Puhovsky pt. "Żywioły lasu"  w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku.

Formacja koncertuje w dwunastoosobowym składzie - gitara DOBRO & śpiew (PUHOVSKY), skrzypce (wirtuoz tego instrumentu Jan Gałach), bas, perkusja, akordeon, trąbka/klarnet oraz chór żeński.

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca zaprezentował materiał z niezwykłej, premierowej płyty. W programie koncertu znajdują się kompozycje PUHOVSKY&EGO, tradycyjne pieśni kaszubskie oraz archaiczne pieśni bluesowe z Delty. Muzyka w albumie była inspirowana słowiańskim folklorem i naturą, nagrania dokonywane były na wolnym powietrzu, w głębi kaszubskich lasów. Ptaki, których śpiew słychać w utworach, towarzyszyły artystom podczas tych niezwykłych sesji nagraniowych.

Pieśni i przyśpiewki wykonywane są w języku kaszubskim, tańce regionalne zachowują oryginalne właściwości kroków i figur tanecznych. Na koncertach kapela zespołu używa również tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych takich jak burczybasy (mrëczk lub brómtop, to beczułka, w której znajdują się włosy z końskiego ogona lub łańcuch), diabelskie skrzypce (diôbelsczé skrzëpce, używane jako instrument perkusyjny), bazuna (długi, drewnianny instrument dęty, który spełniał funkcję sygnalizacyjną) oraz rzępiel (kaszubski kontrabas). Zespół występuje w oryginalnych strojach ozdobionych haftem kaszubskim, wykonanym ręcznie przez twórców ludowych z regionu Kaszub. Przodkowianie koncertowali w kraju oraz między innymi w Niemczech, na Litwie, w Belgii, Ukrainie, Danii, Szwecji, Węgrzech, Włoszech i Czechach.