Masaż Shantala

Efektem tego masażu jest rozluźnienie mięśni. Poprawia on również relację dziecka z rodzicem lub opiekunem. Wspomaga rozwój fizyczny i emocjonalny.

MASAŻ SHANTALA

W pracy z dziećmi o zaburzonym rozwoju często wykorzystuje się różne techniki masażu. Wśród nich wymienić należy masaż Shantala, który wywodzi się z tradycji indyjskiej i został stworzony przede wszystkim z myślą o niemowlętach i małych dzieciach. Masaż Shantala jest jednak bardzo często stosowany w pracy z dziećmi z porażeniem mózgowym. Efektem tego masażu jest rozluźnienie mięśni. Poprawia on również relację dziecka z rodzicem lub opiekunem. Wspomaga rozwój fizyczny i emocjonalny. Masaż ten jest wskazany dla dzieci niespokojnych i rozdrażnionych, ponieważ uspokaja, pomaga w zasypianiu i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niemu dziecko ma możliwość doświadczania własnego ciała. Jest to szczególnie ważne, gdy dziecko ma ograniczone możliwości ruchowe

W przypadku tej metody istotny jest fakt, iż masaż ten może być wykonywany przez osoby bez przygotowania fizjoterapeutycznego. Dzięki temu dziecko ma możliwość bliskiego kontaktu z drugą osobą ( najbardziej pożądanymi osobami są oczywiście opiekunowie dziecka).

Masażu Shantala nie powinno się wykonywać przed lub bezpośrednio po posiłku. Przed przystąpieniem do masażu należy zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, gdyż masowane dziecko należy rozebrać. Po odpowiednim ułożeniu dziecka należy szczególną uwagę zwrócić na to, aby stale kontrolować reakcje dziecka. Masaż powinien być wykonywany wolno i w odpowiednim rytmie. Przed przystąpieniem do masażu dłonie smarujemy oliwką. W celu osiągnięcia najlepszych efektów masaż powinien być wykonywany systematycznie.

Masaż rozpoczynamy od klatki piersiowej. Stopniowo przechodzimy na ramiona, nadgarstki i dłonie. Po masażu kończyn górnych przystępujemy do masażu brzucha, masażu kończyn dolnych i grzbietu. Masaż Shantala kończy się masażem twarzy.

Wykonując masaż należy pamiętać o tym, że jego efekt będzie tym lepszy, im bardziej harmonijne i ciągłe będą nasze ruchy.

 

                                                                                                            mgr Marta Koprowska