Kinesiology taping

Metoda wzięła swoją nazwę od dwóch słów: kinesiologia to nauka o ruchu, a taping to inaczej plastrowanie (nalepianie plastra). Zatem Kinesiology Taping jest metodą, która polega na aplikacji na skórę elastycznego plastra.

KINESIOLOGY TAPING

Na początku lat 70 dr Kenzo Kase rozpoczął pracę nad poszukiwaniem metody, której celem było wykorzystanie naturalnych procesów samoleczenia organizmu. Punktem wyjścia była skóra i mięśnie. Metoda wzięła swoją nazwę od dwóch słów: kinesiologia to nauka o ruchu, a taping to inaczej plastrowanie (nalepianie plastra). Zatem Kinesiology Taping jest metodą, która polega na aplikacji na skórę elastycznego plastra. Aplikacje plastra nie mają w większości zastosowań charakteru korekcji mechanicznej, lecz działanie sensoryczne poprawiające funkcjonowanie lokalne lub wpływanie na dysfunkcje znajdujące się poza obszarem objawu (np. bólu).

W zależności od rodzaju, sposobu i miejsca aplikacji plastra, ma on różnorakie oddziaływanie. W terapii wykorzystujemy plaster k-active tape o parametrach zbliżonych do właściwości ludzkiej skóry. Przyklejony we właściwy sposób plaster zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Aplikacje Kinesiology Tapingu pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejszają ból i nienaturalne odczucia skóry, likwidują zastoje i obrzęki limfatyczne. Korygują również niewłaściwe pozycje partnerów stawowych oraz ułożenia powięzi i skóry, poprawiając mikrokrążenie.

Kinesiology Taping jest dobrze akceptowany przez pacjentów. Działa zgodnie z funkcjonowaniem organizmu przez całą dobę, a nie tylko podczas sesji terapeutycznej. Efekt poprawy jest zauważalny bezpośrednio po aplikacji i utrzymuje się po jej usunięciu. Metoda ta, jeżeli jest to konieczne, nie wyklucza stosowania innych form terapii.

Kinesiology Taping znajduje zastosowanie w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej, ginekologicznej, oraz onkologicznej.

 

                                                                            mgr Marta Koprowska