GWIAZDA B-612

GWIAZDA B-612

Projekt Gwiazda B-612

Projekt sponsorowany przez fundację GlobalGiving realizowano w formie zajęć warsztatowych w roku szkolnym 2021/22.
Celem była wieloaspektowa stymulacja poznawcza i zmysłowa, oraz rozwijanie wrażliwości twórczej i potencjału osobniczego osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Warsztaty te składały się z trzech modułów: moduł I „Patrz sercem”, moduł II „Muzyka- Oddech-Ruch” i moduł III „Obrazy Mistrzów”.

 

Moduł I: „Patrz sercem”

W oparciu o literaturę, poezję, dramę, muzykę i rysunek uczestnicy zagłębili się w sferę uczuć i emocji. Miłość, Przyjaźń, Odpowiedzialność, Radość, Smutek, Tęsknota to uczucia i emocje o których rozmawialiśmy i snuliśmy refleksje na ich temat, a książka „Mały Książę”  towarzyszyła nam przez wiele miesięcy.
Niektóre z postaci spotkaliśmy na terenie placówki....

 

„Muzyka- Oddech- Ruch”

Moduł II naszego projektu to zajęcia warsztatowe, muzyczno - ruchowe z cyklu „Muzyka- Oddech- Ruch” podzielone na dwie części. Braliśmy udział w zajęciach muzycznych, nagrywaliśmy piosenki w profesjonalnym studiu i relaksowaliśmy się przy jodze.
    Pobudzanie wrażliwości muzycznej, tworzenie muzyki, udział we wspólnym koncertowaniu, występy przed publicznością to wszystko sprawiało, że instrumenty a zwłaszcza nasz najcenniejszy czyli głos, pozwoliło przeżywać muzyczną przygodę.
Ćwicząc na matach i sprzętach, począwszy od łagodnej gimnastyki poprzez elementy jogi, a kończąc na tańcu z chustami, szarfami i szalami- mogliśmy wyrażać siebie. Świadome oddychanie okazało się trudną sztuką, ale opanowując ją wyzwalaliśmy z siebie energię i otrzymaliśmy relaks i spokój.

 

„Obrazy Mistrzów”


Cykl „Obrazy Mistrzów” to III moduł realizowanego projektu. W pierwszej części tego cyklu uczestnicy warsztatów plastycznych zapoznawali się z sylwetką i życiorysem wybranych malarzy z okresu modernizmu, a także sami tworzyli kompozycje inspirowane ich twórczością (wybrani malarze: P. Mondrian, G.O'Keeffe, L.Krasner, J.Pollock, C.Monet, W.Kandinsky, H.Matisse, Van Gogh). Celem była wieloaspektowa stymulacja poznawcza i zmysłowa, pobudzanie i rozwijanie kreatywności, wrażliwości estetycznej i dążenie do jak największej samodzielności podczas tworzenia prac plastycznych. Zapoznawano się z terminami związanymi z plastyką i sztuką np.: pejzaż, portret, martwa natura, artysta, abstrakcja. Dla aktywniejszego uczestnictwa w warsztatach wykorzystywano prezentacje, materiały wizualne: reprodukcje, ilustracje i fotografie przybliżające poszczególne dzieła światowego kanonu malarstwa i ich autorów. Podczas zajęć plastycznych stosowano różnorodne techniki plastyczne: malowanie gąbką, farbami akrylowymi i akwarelowymi, kolaż, rysowanie pastelami suchymi i olejnymi, wycinanie płaskich i przestrzennych form z papieru.

 

Druga część modułu „Obrazy Mistrzów” to inspirowane dziełami malarskimi aranżowane sesje fotograficzne podczas których, próbowaliśmy odtworzyć klimat, scenerię i wygląd postaci z dzieł artystów.  Powstała w ten sposób kolekcja fotografii, której zwieńczeniem była wystawa i fotoksiążki.
Nasze malarskie inspiracje to: O.Boznańska „Dziewczynka z chryzantemami”, J.Chełmoński „Babie lato”, A.Gierymski „Pomarańczarka”, G.Klimt „Adela Bloch- Bauer II”, R.Magritte „Syn Człowieczy”, F.Kahlo „Frieda i Diego Rivera”,V.Van Gogh „Autoportret w szarym pilśniowym kapeluszu”, T. de Lempicka „Portret młodej kobiety w zielonej sukni”). W projekcie tym wzięli udział także pracownicy naszego sponsora – fundacji GlobalGiving.