WTZ
Warsztaty Terapii Zajęciowej
Warsztaty Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Pruszczu Gdańskim powstały 01.12.2004 r. Warsztaty są młodą placówką, do której uczęszcza dwudziestu uczestników z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową oraz schorzeniami psychicznymi i kalectwami sprzężonymi. W warsztatach utworzono cztery pracownie: technik różnych, kuchnia dydaktyczna, witrażowa, gospodarczo-porządkowa. Każda z nich oferuje uczestnikom możliwość zdobycia różnych umiejętności. Warsztaty funkcjonują przez pięć dni w tygodniu od 7:30 do 15:00. Każdy uczestnik posiada opracowany, indywidualny program terapii. Ponadto podopieczni korzystają z zajęć rekreacyjno-turystycznych i rehabilitacji, terapii zajęciowej, itp. Mogą dzięki temu rozwijać swoją osobowość pod kierunkiem terapeutów i psychologów.
Kuchnia dydaktyczna umożliwia zapoznanie się z zasadami funkcjonowania w kuchni, podstawowymi czynnościami kuchennymi aż do wyuczenia samodzielnego stosowania zaawansowanych procedur i przepisów kucharskich.
Pracownia witrażowa pozwala uczestnikom na naukę obróbki szkła: wykonywanie witraży techniką Tiffany'ego oraz zdobienie szkła użytkowego elementami metaloplastyki. Uczestnicy naszej pracowni uczą się również malarstwa witrażowego i techniki mozaiki.
Pracownia technik różnych proponuje swoim uczestnikom zajęcia z zakresu florystyki, malowanie min. obrazów na szkle, obróbka drewna, malowanie pastelami, rzeźbienie w glinie.
Pracownia gospodarczo-porządkowa wykonuje szeroki zakres zajęć gospodarczych - utrzymywanie czystości na terenie ośrodka, wykonywanie niewielkich czynności naprawczych, opieka nad terenami zielonymi wokół placówki.
Pracownia rękodzieła jest najnowszym nabytkiem naszych Warsztatów, powstała w grudniu 2012 roku. Podczas zajęć uczestnicy mają szansę wykonywać wyroby m.in. z masy solnej oraz mas plastycznych, malować, ozdabiać przedmioty techniką decoupage, filcować i próbować swoich sił w wytwarzaniu biżuterii zarówno z półproduktów jak z materiałów własnoręcznie przygotowanych oraz tworzyć kartki okolicznościowe przeróżnymi technikami.
Działalność WTZ finansowana jest w 90% przez PFRON i 10% przez Starostwo Powiatowe. W 2022 roku, podczas okresu działalności stacjonarnej, zajęcia odbywały się pięć dni w tygodniu, w pięcioosobowych grupach w pięciu pracowniach. Uczestnicy skorzystali z dwóch parodniowych wycieczek: nad jezioro Chądzie oraz 8 dniowy wyjazd do Krakowa i na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Odbyły się też kiermasze: kiermasz prac uczestników w Urzędzie Miasta w Pruszczu Gdańskim, kiermasz prac uczestników w Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim, kiermasz prac uczestników w ZUS Pruszcz Gdański, kiermasz prac uczestników w SP 85 w Gdańsku, kiermasz prac uczestników w PSONI Koło w Pruszczu Gdańskim oraz spotkanie świąteczne z rodzicami.
W roku 2022 na terenach zielonych przylegających do budynku WTZ uczestnicy pracowni witrażowej, w ramach terapii zajęciowej, opiekowali się własnoręcznie założonym rok wcześniej ogrodem: warzywnikiem, rabatami kwiatowymi oraz skalniakiem.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
W naszych Warsztatach realizowany jest projekt „Modernizacja pracowni WTZ – Lepsze jutro” w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” ze środków PFRON. Celem projektu jest doposażenie Warsztatów w nowy sprzęt, który pozwoli wprowadzić nowe techniki w terapii zajęciowej, wspierać rozwój fizyczny uczestników. Wprowadzenie nowych technik terapii, pozwoli uczestnikom nabyć nowe umiejętności oraz rozwinąć już posiadane. W ramach projektu zakupiliśmy między innymi wioślarza do sali rehabilitacyjnej oraz frezarkę CNC.
W naszych Warsztatach realizowany jest projekt „Modernizacja pracowni WTZ – Nowa energia” w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” ze środków PFRON. Celem projektu jest doposażenie Warsztatów w nowy sprzęt, który pozwoli wprowadzić nowe techniki w terapii zajęciowej, oraz wymiana już istniejącego sprzętu, który zużył się w wyniku długotrwałego użytkowania. Wprowadzenie nowych technik terapii, pozwoli uczestnikom nabyć nowe umiejętności oaz rozwinąć już posiadane. W ramach projektu zakupiliśmy między innymi piec do fusingu dla pracowni witrażowej.
Serdecznie dziękujemy firmie Pendulum - Instruments za wsparcie finansowe Warsztatów Terapii Zajęciowej w roku 2023, które zostało wykorzystane na działalność placówki, między innymi integracji społecznej uczestników oraz doposażenia pracowni. Bez wsparcia Państwa firmy wiele naszych działań nie udałoby się zrealizować!
Serdecznie dziękujemy firmom Pendulum – Instruments oraz Heiztechnik za wsparcie finansowe Warsztatów Terapii Zajęciowej, które zostanie wykorzystane na działalność statutową placówki, między innymi integrację społeczną uczestników oraz doposażenie pracowni. Bez wsparcia Państwa firm wiele naszych działań, nie udało by się zrealizować, serdecznie DZIĘKUJEMY!!!