Watsu

Watsu obejmuje określone sekwencje ćwiczeń, stretchingów i mobilizacji, przeplatanych japońskim masażem Shiatsu.

Watsu jako forma terapii zrodziła się dzięki osobie Harolda Dulla, który zapoznał się z jej podstawami będąc na studiach w Japonii. Na polski grunt metodę tę zaszczepił Tomasz Zagórski i nadal jest w naszym kraju największym autorytetem w tej dziedzinie.

Watsu obejmuje określone sekwencje ćwiczeń, stretchingów i mobilizacji, przeplatanych japońskim masażem Shiatsu. Wszystko to wykonywane jest w ciepłej wodzie (34-35°C) i w końcowym efekcie daje niezwykle głęboką relaksację, która jest największą korzyścią Watsu.

Ze względu na wielowymiarowość bodźców podczas sesji Watsu i bogactwo efektów, oprócz SPA terapia Watsu ma szerokie zastosowanie w rehabilitacji i odnowie biologicznej sportowców.

Typowa sesja Watsu trwa od 30 min do godziny. Na początku terapeuta przeprowadza wywiad, zbierając informacje na temat stanu zdrowia i potrzeb klienta. Niektóre z ćwiczeń wymagają dobrej ruchomości w stawach, dlatego należy poinformować terapeutę o ewentualnych ograniczeniach. Następnie klient układa się na wodzie podtrzymywany przez terapeutę, zamyka oczy, rozluźnia mięśnie i poddaje się sekwencjom Watsu. Twarz pacjenta znajduje się cały czas nad wodą, aby mógł swobodnie oddychać. W przypadku osób cięższych lub o mniejszej pływalności stosuje się specjalne opaski wypornościowe na nogi.

Podczas sesji ćwiczenia stopniowo nabierają intensywności, przeplatane są momentami uspokojenia i bezruchu. Terapeuta zmienia pozycje klienta tak aby móc pracować na wszystkich częściach ciała. Fizyczne działanie wody oraz praca terapeuty Watsu stopniowo wprowadzają pacjenta w stan rozluźnienia. Czasami relaks jest tak głęboki, że pozwala dotrzeć do bardzo ciekawych stanów emocjonalnych oraz odległych i ukrytych zakamarków podświadomości. Gdy klient dotyka plecami ściany, ułożony przez terapeutę w pozycji krzesełka to znak, że sesja Watsu niestety dobiegła końca.

Watsu w rehabilitacji wykorzystywane jest głównie do zmniejszania bólu, obniżania napięć mięśniowych i zwiększania ruchomości stawów. Schorzenia takie jak spastyczne porażenie mózgowe, inne porażenia spastyczne, fibrymialgia, artretyzm leczone były przez Watsu z dobrym skutkiem. Metoda jest wykorzystywana jako wspomagająca rehabilitację po urazach rdzenia kręgowego, wylewach, mastektomii. Zastosowanie ma również w takich przypadkach jak: zespół chronicznego zmęczenia, ADHD, depresja. Dzięki właściwościom ciepłej wody i ogólnej relaksacji Watsu jest bardzo skutecznym narzędziem w leczeniu chronicznego bólu.

 

                                                                                                          mgr Marta Koprowska